پیش‌بینی خوداتکایی ۶۸ درصدی کشور در تولید پنبه

پیش‌بینی خوداتکایی 68 درصدی کشور در تولید پنبه

ترشیز کهن :  ابراهیم هزار جریبی – مجری طرح  پنبه وزارت جهاد کشاورزی ۷ اکتبر به نام روز جهانی خوداتکایی پنبه نامگذاری شده است. در سال گذشته ( ۲۰۱۹ ) برای اولین بار در همایشی در مقر سازمان تجارت جهانی در ژنو سوییس روز جهانی پنبه تصویب و در تقویم سازمان ملل قرار گرفت.

در چنین روزی همزمان در ایران نیز اولین همایش ملی روز جهانی پنبه توسط دفتر پنبه -معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری گروه سرمایه گذاری دماوند- نساجی کاشمر مدرس و با حضور کشاورزان پنبه کار، صنعتگران پنبه و نساجی، محققین، دانشگاهیان و مدیران ارشد دولتی در کاشمر استان خراسان رضوی برگزار شد.

برای سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا، برنامه‌ها به صورت برگزاری تور رسانه‌ای، نشست‌های خبری، مسابقه عکس، گفتگوهای رادیو تلویزیونی، تهیه و پخش کلیپ، تهیه پوستر و سایر موارد پیش بینی شد.

افزایش ١٨ درصدی تولید پنبه

پنبه از اهمیت بالایی در صنعت نساجی برخوردار است، این محصول در سال جاری در سطح حدود ۹۸۸۰۰ هکتار کشت شده و این عدد رشد حدود ۱۰درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. استان‌های عمده در سطح کشت شده پنبه به ترتیب خراسان رضوی، گلستان، فارس، اردبیل ،خراسان شمالی و خراسان جنوبی هستند.

برداشت پنبه در کشور به ویژه در استان گلستان آغاز شده  و  با توجه به وضعیت مناسب‌تر کشت پنبه در سال جاری و افزایش عملکرد در واحد سطح، پیش بینی می‌شود مقدار ۲۷۰ هزارتن وش پنبه در کشور تولید شود. این عدد در مقایسه با سال گذشته رشد حدود  ۲۰درصدی و نسبت به آغاز برنامه ششم رشد حدود ۶۸ درصدی را نشان می‌دهد.

کاهش 20 درصدی تولید پنبه در راه است | مجله نساجی و فرش ماشینی کهن

پیش بینی می‌شود پس از تصفیه و فرآوری وش پنبه در کارخانجات پنبه پاک‌کنی مقدار ۸۱هزارتن پنبه محلوج و ۱۴۰ هزارتن پنبه دانه استحصال و تولید شود.

باتوجه به میانگین ۱۲۰ هزارتنی مصرف پنبه محلوج در کشور، درصد خوداتکایی در سال جاری از ۵۸درصد سال گذشته به حدود ۶۸درصد خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *