تقویت و حمایت از زنجیره ارزشی پنبه از مزرعه تا صنعت

تقویت و حمایت از زنجیره ارزشی پنبه از مزرعه تا صنعت

 

ترشیز کهن : به گزارش ایانا، متن پیام کاظم خاوازی وزیر جهاد صنعت کشاورزی به شرح زیر است:

شانزدهم مهرماه (مقارن با هفتم اکتبر) روز جهانی پنبه را به تمامی فعالان عرصه تولید، فناوری و صنعت پنبه تبریک عرض می‌نمایم. پنبه به عنوان طلای سفید با کاربردهای وسیع در صنعت، یکی از مهمترین محصولات کشاورزی جهان است و نقش تعیین‌کننده در توسعه صنعت نساجی دارد و ایران به‌عنوان یکی از عرصه‌های قابل توجه تولید این محصول، از سابقه دیرین برخوردار است.

تولید پنبه به‌عنوان محصول راهبردی کشور، نقطه اتصال دو بخش زراعت و صنعت نساجی بوده و رشد و شکوفایی عرصه زراعت کشت پنبه سبب توسعه صنعت نساجی خواهد شد علاوه بر آن فرآورده‌های جانبی این محصول در صنایع روغن کشی، خوراک دام، تولیدات بهداشتی و نظامی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، لذا پنبه از لحاظ ایجاد اشتغال بسیار حایز اهمیت است.

صنعت

پیش‌بینی می‌شود تولید وش پنبه در کشور در سال جاری به حدود ۲۷۰ هزار تن برسد که ۱۸ درصد افزایش تولید و ۱۰ درصد افزایش سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته دارد و هم‌اکنون در ۱۸ استان کشور پنبه کشت می‌شود.

همچنین میزان خوداتکایی پنبه طی سال‌های اخیر روند افزایشی داشته به‌طوری‌که در پایان سال ۹۸ به ۵۷ درصد رسیده است و میزان تولید وش نیز نسبت به ابتدای برنامه ششم توسعه رشد ۲۴ درصدی داشت.

حجم نیازها و فرصت‌های پیش رو وظیفه ما را در بهبود شرایط، تقویت و حمایت از زنجیره ارزشی پنبه از مزرعه تا صنعت سنگین می‌نماید. دستیابی به این مهم برای رسیدن به خوداتکایی و پایداری در تولید پنبه با مشارکت و هماهنگی بخش صنعت، تشکل‌ها، بهره‌برداران و تمامی دست‌اندرکاران عرصه میسر خواهد بود.

صنعت

راهکارهای اجرایی جهت رسیدن به اهداف تولید پایدار افزایش عملکرد در واحد سطح، بهبود کارایی مصرف آب، توسعه ضریب مکانیزاسیون، تامین نهاده‌ها و توسعه کشاورزی قراردادی از جمله راهبردهای اصلی در ایران و سایر کشورهای دنیاست.

برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای افزایش ضریب خودکفایی و در نتیجه رونق بیشتر صنایع وابسته به پنبه با تغییر الگوی کشت کشور در دستور کار است. از این رو با برنامه‌ریزی و اقدامات هدفمند شاهد رشد و شکوفایی مجدد تولید طلای سفید در کشور خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *