غروب آفتابِ پنبه در منطقه ترشیز

غروب آفتابِ پنبه در منطقه ترشیز

روز جهانی پنبه

 

 

ترشیز کهن :

همزمان با ۱۶ مهر ماه مصادف با هفتم اکتبر که ” روز جهانی پنبه ” نامیده شده شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که به نظر می‌رسد آفتاب پنبه در دیار ترشیز رو به غروب رفته است.

در حالی که تا دو دهه پیش کشت محصول پنبه در شهرستانهای کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در میانه ‌غربی خراسان ‌رضوی که به منطقه ترشیز معروف است برای کشاورزان این خطه سودآور بود این روزها و همزمان با ۱۶ مهر ماه مصادف با هفتم اکتبر که “روز جهانی پنبه” نامیده شده شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که به نظر می‌رسد آفتاب پنبه در دیار ترشیز رو به غروب رفته است.

🔹کشت پنبه در روزگار اوج نه تنها ۱۰ هزار هکتار از کشتزارهای منطقه ترشیز را به خود اختصاص می‌داد بلکه پنبه‌کاران نمونه کشوری از این خطه بالاترین میزان عملکرد را به نام خود ثبت می‌کردند.

🔹کم آبی و قیمت پایین پنبه از مهم‌ترین دلایلی است که کشاورزان را وادار به کنار گذاشتن کشت پنبه در منطقه کرده ‌است همچنین هزینه بالا و کارگر کم.

🔹بی‌توجهی و عدم حمایت از این محصول، و افزایش قیمت کمباین از دیگر دلایلی است که موجب شده اراضی زیر کشت پنبه در منطقه خلیل آباد، بردسکن و کاشمر جای خود را به باغات انگور و پسته دهد.

🔹همچنین دولت از تعیین نرخ متناسب برای خرید پنبه حمایت نکرده است و می بینیم هر کیلوگرم پنبه وارداتی ۱.۶ دلار ارزش دارد که با دلار ۲۸ هزار تومانی۴۵ هزار تومان قیمت پیدا می‌کند اما نرخ هر کیلوگرم وش پنبه ۹ هزار تومان توسط دلالان خریداری می‌شود حال آن که این نرخ نباید کمتر از ۱۲ هزار تومان باشد.

🔹قربانعلی اسدی پنبه‌کار نمونه کشور در سال ۷۴ : کشاورز به سمت کشت محصولی می رود که برای او صرفه اقتصادی داشته باشد لذا در سالهای اخیر در اراضی‌ام پسته کاری کرده ام و با نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی در بردسکن مزرعه الگویی را نیز زیر کشت پنبه برده‌ام اما قیمت پنبه پاسخگوی هزینه ها نیست.

🔹اگر نیاز به افزایش سطح زیرکشت پنبه هست باید دولت برای حمایت از کشاورز کود و نهاده های کشاورزی با قیمت مناسب و بذر مرغوب به کشاورز بدهد و خرید محصول آنها را تضمین کند.

🔹محمد حسین عبدالله زاده هم که پنبه کار نمونه کشور : در هر هکتار اراضی زیرکشت پنبه در بهترین حالت سه تن پنبه به دست می‌آید حال آن‌ که میانگین تولید انگور در این منطقه در هر هکتار ۲۵ تن است.

او اضافه کرد: امسال هر کیلو پنبه را هشت تا ۹ هزار تومان از کشاورزان می خرند و کشاورز با کشت پنبه متضرر می شود./ایرنا

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *