خراسان رضوی رتبه اول تولید پنبه را در کشور دارد

خراسان رضوی رتبه اول تولید پنبه را در کشور دارد

 

 

ترشیز کهن :

معاون تولیدات گیاهی استان خراسان رضوی با بیان اینکه این استان رتبه اول تولید پنبه را دارد، گفت: تولید پنبه در این استان امسال به ۶۲ هزار تن می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، نجفقلی صالحی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در دومین همایش روز جهانی پنبه با بیان اینکه تولید پنبه در این استان ۵۴ هزار تن بوده است گفت: پیش بینی می‌شود امسال رکود ۶۲ هزار تن تولید پنبه را در استان بزنیم که این اتفاق بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی در اشتغال استان خراسان رضوی ۱۸.۴ درصد و در کسب و کار استان حدود ۳۳ درصد است، گفت: ۲۲ هزار و ۶۵۸ هکتار پنبه در استان خراسان رضوی کشت می‌شود که ۲۳.۵ درصد از کل تولید پنبه کشور است و مقام اول تولید را در کشور دارد.

رتبه اول تولید

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بالغ بر ۸۴ درصد وابستگی در حوزه روغن داریم گفت: پنبه می‌تواند به تأمین بخشی از روغن کشور کمک کند بنابراین نباید صرفاً به منظور ریسندگی به آن توجه کرد و با توجه به اهمیت این محصول پنبه باید در الگوی کشت کشور باشد و بماند.

وی با اشاره به تأکیدات مختلف برای اجرای طرح الگوی کشت در کشور افزود: راه نجات ما کشاورزی قراردادی است که گام اول الگوی کشت به شمار می‌رود، این اتفاق به زیبایی در بخش چغندر قند افتاده و در کلزا نیز این طرح را با آستان قدس کلید زده‌ایم. همچنین در کرمانشاه برای گوجه فرنگی کشاورزی قراردادی اجرا شده است و توصیه من به همکارانم این است که در این منطقه نیز از کشاورزی قراردادی استفاده کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در پنبه بزرگترین مشکل ما برداشت محصول است، گفت: باید به سمت تکنولوژی‌های جدید در حوزه برداشت حرکت کنیم که در هر صورت تعدادی ماشین آلات وارد شده اما کافی نیست.

رتبه اول تولید

در ادامه این برنامه مسلم ساقی فرماندار کاشمر نیز با اشاره به اینکه این شهرستان یکی از مناطق مستعد پنبه در شرق کشور است گفت: سال گذشته نیز همایش جهانی پنبه در این شهرستان برگزار شد اما امسال به دلیل بروز کرونا امکان حضور فیزیکی برای همه علاقه مندان وجود نداشت.

رتبه اول تولید و اقتصاد مقاومتی

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی در کاشمر گفت: اجرای اقتصاد مقاومتی همبستگی‌های متعددی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایجاد کرده است.

فرماندار کاشمر با بیان اینکه برای توسعه اقتصادی باید بخش خصوصی قوی داشته باشیم گفت: در این ارتباط معین‌های اقتصادی ورود کرده و چهار معین اقتصادی برای آن تعیین شده است.

به گفته وی، در بخش‌های صنایع تبدیلی و گردشگری فعالیت‌های مناسبی دعوت شده و از سرمایه گذاران دعوت می‌کنیم برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف به این شهرستان بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *