خراسان رضوی در رتبه اول تولید پنبه قرار دارد

خراسان رضوی در رتبه اول تولید پنبه قرار دارد

 

ترشیز کهن :

ایسنا/ خراسان رضوی مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان خراسان رضوی با ۲۳ هزار هکتار در رتبه اول تولید پنبه قرار دارد. در حال حاضر استان‌های گلستان، فارس، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و اردبیل ۶ استان مهم کشور در تولید پنبه هستند.

ابراهیم هزار جریبی امروز، سوم مهر ماه، در بازدید تور رسانه‌ای که به مناسبت روز جهانی پنبه از کارخانه نساجی کاشمر برگزار شد، افزود: اگر چه در گذشته در تولید پنبه سابقه درخشانی داشتیم و حتی برخی مواقع صادرات هم می‌کردیم ولی مدتی به دلایل مختلف سطح زیر کشت از ۳۲۰ هزار هکتار به ۷۰ هزار هکتار کاهش یافت.

وی ادامه داد: طی ۲ سال اخیر افزایش تولید پنبه در دستور کار جدید وزارت جهاد کشاورزی و جزو محصولات اقتصاد مقاومتی و جهش تولید قرار گرفت. این اقدامات موجب شد طی ۲ سال اخیر این محصول رشد صعودی به خود بگیرد.

 

پیش بینی بازار پنبه ایالت متحده امریکا | نساجی

 

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: امسال حدود ۹۸ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت پنبه داریم و پیش‌بینی می‌شود در سال ‎جاری ٢٨٠ هزار تن وش پنبه تولید شود که بر این اساس تولید نسبت به آغاز برنامه ششم ٦٨ درصد و نسبت به سال گذشته ١٨ درصد رشد دارد.

هزارجریبی بیان کرد: اکنون حدود ۷۰ کارخانه پنبه‌ پاک‌کنی که محصول وش کشاورزان را تبدیل به محلوج و… می‌کنند، در استان‌های مختلف کشور فعال هستند.

وی تصریح کرد: اگر چه قیمت پنبه به نسبت سال قبل کمی رشد داشته اما هنوز محصول به‌ صورت علی‌الحساب از کشاورزان خرید می‌شود و پیش‌بینی می‌شود قیمت وش پنبه رشد بیش از این داشته باشد.

وی با بیان اینکه چون کشت در مناطق گرمسیری همچنان ادامه دارد، پیش‌بینی می‌شود سطح زیر کشت به ٩٨ هزار و ٧٦١ هکتار برسد، افزود: چون همچنان در مقایسه با دوران شکوفایی تولید پنبه در کشور عقب هستیم هنوز این افزایش تولید، تولید پنبه را در وضعیت رضایت بخشی قرار نداده است.

هزار جریبی گفت: رونق و احیای خوداتکایی صنعت پنبه در کشور به صورت زنجیره دنبال می‌شود به همین دلیل حتی اگر یک قسمت از زنجیره این صنعت کامل نشود، همچنان دچار مشکل خواهیم بود و همه دستگاه‌های مسئول باید پای‌ کار بیایند.

آفات به مزارع پنبه آمد

با راه‌اندازی فاز ۲ کارخانه نساجی کاشمر تعداد پرسنل تا ۵۰۰ نفر افزایش خواهند یافت

در ادامه قائم‌ مقام مدیر عامل کارخانه نساجی کاشمر مدرس گفت: کارخانه نساجی کاشمر با سرمایه بخش خصوصی تأسیس شده و الگویی مناسب برای جمع‌آوری سرمایه‌های خرد و سرمایه‌گذاری کلان و ایجاد اشتغال‌زایی است.

سعید نعمتی افزود: اگر چه در گذشته سطح زیر کشت پنبه در منطقه بسیار بالا بوده اما به مرور به خاطر مشکلاتی که به وجود آمده، از جمله عدم صرفه اقتصادی کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: فاز یک کارخانه نساجی کاشمر در سال ۱۳۷۰ و با بهترین ماشین‌آلات روز آن زمان دنیا افتتاح گردید، این فاز ۱۵۰ نفر اشتغال مستقیم دارد و روزانه ۷ تن انواع نخ‌های پنبه‌ای در سایزهای مختلف به روش اپن‌اند را تولید می‌کند.

قائم‌ مقام مدیر عامل کارخانه نساجی کاشمر مدرس اظهار کرد: طراحی فاز دوم کارخانه نساجی از ۴ سال قبل انجام شده و ماشین‌آلات نیز در اوج تحریم‌ها وارد و نصب شده و تولید و راه‌اندازی سرد و گرم آزمایشی انجام شده است.

وی بیان کرد: با رفع مشکلاتی که در صنعت نساجی داریم شاهد بهره‌برداری کامل خواهیم بود، در این فاز در روز تا ۲۰ تن محصول نخ پنبه و ترکیب پنبه و الیاف مصنوعی تولید خواهد شد.

نعمتی مطرح کرد: برخی از ماشین‌آلات موجود در فاز ۲ نه تنها در ایران بلکه در منطقه خاورمیانه هنوز ثبت سفارش نشده و اگر هم باشد دست‌ دوم از ترکیه تهیه کرده‌اند و بعد از بهره‌برداری بالاترین برند تولیدی در کشور خواهد بود.

وی گفت: با راه‌اندازی فاز دو روزانه ۲۷ تن محصول نخ در سایزهای مختلف تولید خواهیم کرد، همچنین تعداد پرسنل کارخانه نساجی تا ۵۰۰ نفر نیز افزایش خواهند یافت.

قائم‌ مقام مدیر عامل این کارخانه افزود: فاز دو کارخانه با ۱۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی احداث و آماده بهره‌برداری است فقط منتظر تأمین سرمایه در گردشگر از سوی سیستم بانکی هستیم.

وی عنوان کرد: اگر چه فعلاً فروش برای بازار داخلی پیش‌بینی شده اما طی مدت ۶ ماه ۵۰ درصد صادرات خواهیم داشت، تا کنون از کشورهای مختلف از جمله ازبکستان، ترکیه و حتی هند که خود تولید کننده نخ عمده محسوب می‌شود از ما درخواست خرید داشته است.

نعمتی بیان کرد: شرکت نساجی قطب صنعتی منطقه ترشیز است و امیدواریم تمام قول‌های مسئولان عملی شوند و بتوانیم خدمتی در کشور انجام دهیم.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده برگشت سرمایه طی مدت ۵ سال اتفاق بیفتد، عنوان کرد: روزانه ۳۵ تا ۳۶ تن پنبه مصرف می‌شود که البته متوسط ۱۴ درصد ضایعات دارد.

نعمتی گفت: در فاز اول ۱۰۰ درصد مواد اولیه ایرانی ولی در فاز دوم باید ۵۰ درصد خارجی باشد، پنبه‌ های داخلی ۱۴ تا ۲۰ درصد و پنبه‌های خارجی نیز ۸ تا ۱۲ درصد ضایعات دارند.

اجرا نشدن الگوی کشت، کشاورزان پنبه کار را سرگردان کرد - نسیم آنلاین

پنبه محصولی استراتژیک برای کشور

در ادامه رئیس اداره ارتباط با رسانه‌های روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه پنبه محصول استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود و ارزش افزوده بسیار بالا و اشتغال مؤثر و مولد دارد به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی اقدام به برگزاری تور رسانه‌ای نموده است.

محمدرضا سارولر عنوان کرد: با برگزاری تورهای رسانه‌ای تلاش می‌شود ضمن آشنایی خبرنگاران با فعالیت‌ها و پروژه‌های جهاد کشاورزی در قطب‌های تولید دستاوردها و مشکلات بخش کشاورزی نیز انعکاس داده شود.

وی اظهار کرد: چون استان خراسان رضوی یکی از قطب‌های مهم تولید کشور در بخش‌های مختلف محسوب می‌شود به همین دلیل این استان برای بازدید خبرنگاران انتخاب شد.

کارخانه نساجی کاشمر در کیلومتر ۲۷ جاده بردسکن قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *