خراسان رضوی در تولید پنبه قطب کشور است

خراسان رضوی در تولید پنبه قطب کشور است

 

ترشیز کهن :

خراسان رضوی در تولید پنبه قطب کشور است
علی نوری/ مجری طرح پنبه وزارت جهادکشاورزی گفت: خراسان رضوی در تولید پنبه قطب کشور است. ابراهیم هزار جریبی در حاشیه بازدید تور رسانه ای از کارخانه نساجی کاشمر مدرس در شهرک صنعتی بردسکن به خبرنگار ما گفت: استان خراسان رضوی یکی از قطب های مهم کشاورزی و تولید در کشور است و در محصول پنبه جز ۶ استان پنبه خیز کشور است .

 

پتانسیل خودکفایی تولید پنبه در کشور وجود دارد

 

وی با بیان اینکه کشت نبه در کشور یک سابقه طولانی دارد گفت: زمانی حتی صادر کننده این محصول بودیم و کشور در محصول پنبه به خوداتکایی رسیده بود ولی متاسفانه به دلایل مختلفی سطح زیرکشت این محصول از ۳۲۰ هزار هکتار به ۷۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

مجری طرح پنبه وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه محصول پنبه جز محصولات اقتصاد مقاومتی و جهش تولید نیز است گفت: خوشبختانه دوسالی است که این محصول رشد صعودی به خود گرفته است و درحال حاضر سطح زیرکشت این محصول به بیش از ۹۸ هزار هکتار رسیده است که نسبت به دوسال گذشته یک رشد ۱۸ درصدی به خود گرفته است.

 

تولید پنبه کشور احیا می‎‌شود/ 99 هزار هکتار زیر کشت پنبه رفت- اخبار کشاورزی  - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

 

مهندس هزار جریبی با اشاره به اینکه برداشت محصول پنبه از استان های گلستان و خراسان رضوی آغاز شده است گفت: پیش بینی ما این است که ۲۷۰ هزار تن وش پنبه برداشت شود که با توجه به آغاز برنامه ششم توسعه نسبت به گذشته ۶۸ درصد افزایش تولید را داریم ولی هنوز این افزایش تولید، تولید پنبه را در وضعیت رضایت بخشی قرار نداده چون همچنان در مقایسه با دوران شکوفایی تولید پنبه در کشور عقب هستی و برای ما قانع کننده نیست.

و برنامه داریم درمحصول پنبه به خود کفایی برسیم.مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هفتم اکتبر (شانزده مهر ماه) روز جهانی پنبه نام گذاری شده است، گفت: امسال به دلیل شیوع کرونا همایش روز جهانی کرونا مجازی برگزار می‌شود و ما از یکم تا روز شانزدهم مهر ماه برنامه‌های متنوعی را به این مناسبت برگزار می‌کنیم.

 

چرا کشت پنبه در ایران کم رونق است؟ - ایسنا

 

هزار جریبی با بیان اینکه رونق و احیای خود اتکایی صنعت پنبه در کشور به صورت زنجیره دنبال می‌شود تصریح کرد: حتی اگر یک قسمت از زنجیره این صنعت کامل نشود، همچنان دچار مشکل خواهیم بود و همه دستگاه‌های مسئول باید پای کار بیایند.

وی بیان کرد: خراسان رضوی با ۲۳ هزار هکتار سطح زیرکشت محصول پنبه مهم ترین قطب پنبه در کشور است و ۲۵ درصد تولید پنبه کشور متعلق به خراسان رضوی است. وی عنوان کرد: درحال حاضر ۷۰ کارخانه پنبه پاک کنی در استان های کشور فعال هستند.

وی قیمت فعلی پنبه را مناسب اعلام نکرد و گفت: اگر بخواهیم در پنبه به خودکفایی برسیم باید نهاده های لازم و قیمت آن طوری نرخ گذاری شود که کشاورزان در کشت محصول پنبه ترغیب شوند تا همانند گذشته بتوانیم به خودکفایی پنبه نیز دست پیدا کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *