تولید پنبه کشور احیا می‎‌شود / ۹۹ هزار هکتار زیر کشت پنبه رفت

تولید پنبه کشور احیا می‎‌شود/ ۹۹ هزار هکتار زیر کشت پنبه رفت

 

ترشیز کهن :

مجری طرح تولید پنبه کشور با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای احیای تولید پنبه در کشور گفت: در سال جاری حدود ۹۹ هزار هکتار از اراضی کشور به زیر کشت پنبه رفت و پیش بینی می شود ۲۷۰ هزار تن وش پنبه تولید شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ابراهیم هزارجریبی مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد:  برای سال جاری، ۹۸ هزار و ۷۶۰ هکتار از اراضی کشور به زیر کشت پنبه رفته است و پیش بینی می شود که ۲۷۰ هزار تن وش پنبه در سال جاری تولید شود.

وی افزود: در سال جاری ۶۸ درصد نسبت به ابتدای برنامه ششم افزایش تولید پنبه داریم همچنین میزان افزایش تولید پنه در سال جاری در مقایسه با سال قبل حدود ۱۸ درصد است.

 

۱۹۰۰۰ تن پنبه از مزارع گلستان برداشت شد/پیش‌بینی تولید ۴۵ هزار تن وش -  خبرگزاری بازار - سایت خبری بازار

 

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: این افزایش تولید، هنوز تولید پنبه را در وضعیت رضایت بخشی قرار نداده است زیرا در  مقایسه با دوران شکوفایی تولید پنبه در کشورمان عقب هستیم.

وی تصریح کرد: با توسعه زنجیره پنبه، علاوه بر تولید نیاز ایران به این محصول و اشتغال مناسب در زنجیره های تولید، شامل کشت و ریسندگی، تولیدات جانبی مانند روغن و کنجاله ایجاد می شود  که موجب رونق صنایع روغن کشی و تامین نیاز  نهاده های صنایع دام و طیور می شود.

هزار جریبی با بیان اینکه رونق و احیای خود اتکایی صنعت پنبه در ایران  به صورت زنجیره دنبال می شود گفت:  اگر حتی یک قسمت از زنجیر این صنعت کامل نشود، صنعت دچار مشکل خواهد بود، کما اینکه در سال های گذشته نیز به همین دلیل دچار مشکل بودیم.

 

ردیابی کرم خاردار پنبه حتی با عدم مشاهده‌ی آفت در مزارع پنبه شهرستان  آزادشهر ادامه دارد » پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری آزادشهر

 

بنابراین گزارش در دهه های گذشته ایران جز تولید کننده های بزرگ پنبه در دنیا بوده است اما در سال های گذشته خودکفایی این محصول از دست رفته و به واردات وابستگی ایجاد شده است.

وزارت جهاد کشاورزی به دنبال احیای دوباره تولید پنبه و متعاقب آن صنایع ریسندگی در ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *