خودکفایی پنبه تا دو سال دیگر/ تحریم و گرانی ارز فرصت شکوفایی برای طالی سفید است

خودکفایی پنبه تا دو سال دیگر/ تحریم و گرانی ارز فرصت شکوفایی برای طالی سفید است

 

ترشیز کهن :

مجری طرح ملی پنبه کشور با بیان اینکه با تحریم و گرانی تا دو سال آینده امکان خودکفایی در تولید پنبه وجود دارد، گفت: در سال آینده طرح ارتقا کیفیت تولید پنبه کشور کلید میخورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس امروز ابراهیم هزارجریب مجری طرح ملی پنبه کشور در نشست خبر به مناسبت دومین همایش ملی روز جهانی پنبه  از امکان خودکفایی پنبه طی دو سال آینده خبر داد و گفت: پیش بینی میشود امسال تولید وش پنبه به ۲۷۰ هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد ارزایش تولید دارد و از نظر سطح کشت هر ۲۰ درصد اضافه شده است.

و گفت: تولید پنبه در کشور نسبت به ابتدا برنامه ششم توسعه هر رشد ۶۸ درصد داشته است و برای برنامه ششم توسعه هر تولید ۲۰۰ هزار تن برنامه ریزی شده که محقق خواهد شد.

به گفته این مسؤول در صورتی که حمایت های دولت از طلا سفید افزایش یابد امکان خودکفایی در این محصول تا دو سال آینده وجود دارد.

 

اختصاص 16 هکتار از مزارع تحقیقاتی دانشگاه آزاد زاهدشهر به کشت پنبه

 

*راه رسیدن به خودکفایی در تولید پنبه

و در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر این که برنامه ریزی شما برای خودکفایی در تولید پنبه چیست  گفت : دولت باید حمایت ها لازم را از کشاورزان در قالب پرداخت یارانه بذر , یارانه برداشت و یارانه تولید انجام دهد.  از سوی دیگر برای کاهش  هزینه های تولیدکنندگان به آنها کارت اعتباری و یارانه نهاده اعطا کند تا آنها بتوانند نهاده ها خود را با قیمت پایین تر تهیه کنند.

هزار جریب ادامه داد : مساله دوم دور برداشت مکانیزه کشاورزان اسات کاه باید دولت باید بیان مساله ورود کند و با توجه به گرانی کمباین ها برداشات پنبه یارانه پرداخت کند و یا با سارمایه گذاری آنها را تولید یا وارد کند بخش عمده ای  از هزینه ها تولید پنبه مربوط به برداشت دستی این محصول است.

 

مجری طرح ملی پنبه کشور اظهار داشت: در همه کشورهای دنیا هم به همین روش است و از کشت پنبه حمایت جدی میشود و اگر دولت ما از این تولید حمایت نکند کشاورزان ما با تولید جهانی نمیتوانند رقابت کنند.

 

هزار و 500 تن پنبه از مزارع تایباد برداشت شد - جماران

 

هزار جریب به احیا زنحیره ها صنعت پنبه هر اشاره کرد و گفت: برا این که کشور زودتر به خودکفایی برسد باید حلقه ها مختلف این صنعت   مانند نساجی روغن گیری و استفاده از لینتر پنبه در اولویت قرار گیرد.

 

و در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر این که قیمت تولید شده پنبه در کشور ما بالاست و به گفته صنایع کیفیت لازم را ندارد گفت: برای کاهش قیمت تمام شده دولت هم باید حمایت هایی کنند قطعات زراعی ما بسیار کوچک است و همین عاملی برای بالا بردن قیمت های تمام شده می شود .

ماشین ها برداشت هم به راحتی تامین نمی شوند  مثلا در سالهای گذشته از حدود ۳۰ کمباین دست چندم و فرسونده داخلی ۲۰ دستگاه کمباین تعمیر و راه اندازی کردیم اگر چه این میزان کافی نیست .

مجری طرح ملی پنبه کشور در مورد کیفیت محصول پنبه گفت : آزمایشگاه های مختلفی کیفیت پنبه را رصد می کنند در مورد متفاوت بودن نوع پنبه ها و یک دست نبودن آنهاست و این امر از خرد بودن اراضی نشات میگیرد . در کشور های دیگر مانند ازبکستان زمین های یک دست بیش از هزار هکتاری وجود دارد که پنبه هایی هم که از آن بدست می آید نیز یک دست است

تحریم و گرانی

برنامه وزارت جهاد برای افزایش کیفیت پنبه از سال آینده

هزار جریب گفت : در داخل کشور با استفاده از ظرفیت تعاونی ها می خواهیم کشت پنبه را در مساحت های بزرگ کلید بزنیم  و این طرح از سال آینده آغاز می شود . در حقیقت برنامه ما کا روی کیفیت محصول استراتژیک پنیه است .

قیمت تضمینی پنبه به کشاورز انگیزه نمیدهد

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر این که قیمت خرید تضمینی پنبه برای ارسال آینده چقدر است گفت : دولت روز  گذشته نرخ خرید هر کیلو وش پنبه را ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان می فروشند و این قیمت به هیچ عنوان برای کشاورزان انگیزه ایجاد نمی کند.

مجری طرخ پنبه کشور ادامه داد : البته برنامه هایی در شرایط سخت کشاورزان دارد که اگر قیمت پایین بیاید , خرید توافقی می کند همچنان که در محصولاتی مانند محصولات صیفی و زعفران این کا را انجام داد .

قیمت تضمینی پایین پنبه نگران کننده است

مجتبی صمیمی فعال اقتصادی در حوزه پنبه قیمت پایین تضمینی پنبه را بسیار نگران کننده خواند و گفت : دولت باید قیمت مناسب  برای خرید تضمینی اعلام کند. در حال حاضر هزینه تولید یک کیلوگرم وش پنبه بیش از ۱۰ هزار تومان است . نبابراین حتی دولت هم با این رقمی که اعلام کرده هزینه تولید کشاورز هم در نمی آید.

وی ادامه داد : ضمن این که زمانی که دولت قیمت پایین نسبت به یازار تعیین می کند در حقیقت سیگنال به بازار و به ویژه دلالان  میدهد که قیمت پایین بخرند و این به ضرر کشاورزان است .

به گفته مجری طرح ملی پنبه کشور طلای سفید ایران روزگاری دوران طلایی داشته , قبل از انقلاب ۳۵۰ هزار هکتار زمین کشت میشده که البته در دهه ۸۰ سطح زیر کشت به ۳۲۰ هزار هکتار و ۶۰۰ هزار تن رسیده اما این رقم در دهه ۷۰ به ۹۵ هزار هکتار با تولید ۱۶۰ هزار تن کاهش یافته است.

هزار جریب گفت : پس از تعیین مجری طرح پنبه از سال ۹۸ افزایش تولید پنبه کلید خورده و امسال ۹۹ هزار هکتار سطح زیر کشت وجود دارد که پیش بینی  می شود ۲۷۰ هزار تن وش پنبه از آن استخراج شود.

تحریم و گرانی

با تحریم و گرانی پنبه کشور از نظر کمیت و کیفیت و نیاز کارخانه ها را بر آورده نمی کند

در این نشست مجتبی صمیمی فعال اقتصادی در حوزه پنبه هم از مشکلات این صنعت گفت که تولید پنبه در کشور رقابتی نیست و هم از نظر کمیت و هم کیفیت بسیار پایین است و تا زمانی که بخش تولید این اصلاحات را انجام ندهد محصولات خارجی وارد خواهد شد.

صمیمی اضافه کرد : اولا کیفیت پنبه داخلی پایین است. طوال الیاف پنبه ها کوتاه است و چندین مدل محلوج پنبه به کارخانه تحویل میدهند که خوراک خوبی نیست و هزینه تولید را برای کارخانه داران افزایش می دهد.

وی ادامه داد : محلوج هایی که به کارخانه تحویل می دهد پر از الیاف غریبه است.پلاستیک و ضایعات دیگری در آن پیدا می شود , و بسته بندی مناسب نیست و فلزاتی که دور آن می بندند کار کارخانه دار را بسیار سخت می کنند و مجموعه این عوامل باعث میشود که حتی اگر کارخانه دار گران تر هم وارد میکند محلوج خارجی وارد کند .

تحریم و گرانی ارز فرصت مناسبی برای طلای سفید

صمیمی ادامه داد : تحریم ها و گران شدن ارز فرصت مناسبی است تا مسئولان داخلی به این محصول استراتژیک داخل بپردازند ; چرا که اکنون واردات گران شده است و در برخی موارد هم امکان واردات به لحاظ تحریم وجود ندارد  و برای بقای صنعت پنبه باید به تولید داخل بهای بیشتری بدهند.

وی در ادامه با انتقاد از بخش تولید گفت : صنعت ریسندگی نمی تواند با تولید پنبه که در زمینه بذر مشکل دارد کیفیت پایینی دارد الیاف غریبه در آن زیاد است و طول الیاف هم کوتاه است , ادامه دهد. صنعت امروز نمی تواند  به هر قیمتی از بخش تولید پنبه حمایت کند . تولیدکنندگان داخل هم باید بتوانند محصولات خود را حداقل مشابه خارجی تولید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *