بیش از ۴۸ درصد اراضی منطقه ترشیز مستعد کشت پنبه هستند

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با اشاره به پتانسیل یابی کشت پنبه در منطقه ترشیز براساس تحقیقات علمی گفت: بیش از ۴۸ درصد اراضی منطقه ترشیز مستعد کشت پنبه دررده های عالی، خیلی خوب و خوب هستندهستند.

هادی معماریان در نشست خبری همایش روز جهانی پنبه افزود: پنبه از لحاظ مزیت نسبی جز پنج محصول اول دارای مزیت نکشت در استان قرار دارد.

وی با اشاره به کاهش سطح زیرکشت پنبه در سالهای اخیربا توجه به افت سطح آبهای زیرزمینی و تغییر کیفیت آب و کسری مخازن اظهار داشت: خوشبختانه روی الگوی مقاوم به شوری و خشکی تحقیق شده و امورز با پاگرفتن توسعه روشهای آبیاری نوین و قیمت مناسب، مزیت نسبی برای رفتن به سمت کشت پنبه فراهم شده است .

معماریان با بیان اینکه منطقه ترشیز به عنوان یکی از مناطق مستعد کشت پنبه از دیرباز شهرت خاصی در کشور داشته به طوریکه ایستگاه تحقیقات پنبه شرق کشور به عنوان مهمترین ایستگاه پنبه کشور در این منطقه قرار دارد؛ افزود: با توجه به ظرفیت‎ها، پتانسیل‌ها و نقاط قوتی که در منطقه ترشیز که شامل شهرستانها‎ی کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن می‎شود وجود دارد موجب شد تا این منطقه را مجدد از نظر کشت پنبه احیاء کنیم.

وی پتانسیل فراوان منطقه در جهت تولیدات کشاورزی، باغی، زراعی، دامی و اشتغال ۹۰ درصد مردم منطقه در کشاورزی و دامپروری، سابقه کشت فراوان پنبه در منطقه طی سالهای نه چندان دور و آشنایی کشاورزان با این محصول، وجود یکی از مهمترین ایستگاههای تحقیقات پنبه و لینترگیری پنبه و پنبه پاک کنی در کاشمر، وجود و توسعه صنایع نساجی پیشرفته و… را از پتانسیل‎ها و مزیت‎های این منطقه دانست.

به گفته او همه این مزیت‎ها تصمیم گیران را مجاب نمود تا بتوانیم برای اولین بار در کشور و همزمان با ۱۵ مهرماه روز جهانی پنبه همایش ملی روز جهانی پنبه را با حضور مسئولان کشوری و استانی در کاشمر برگزار کنیم.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر همچنین توسعه کشت و تولید پنبه با ارتقاء کیفیت محصول، بهبود فن‎آوری و انتقال دانش به مزرعه، بررسی زنجیره ارزش از مزرعه تا صنعت، بازرگانی و اقتصاد منطقه و نوسازی و توسعه صنایع اصلی و جانبی پنبه را از محورهای این همایش اعلام نمود.

وی در ادامه اظهار کرد: در روز برگزاری این همایش پذیرای حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میهمان خارج از منطقه خواهیم بود و این فرصتی مغتنمی برای همه است تا پتانسیل‎ها، ظرفیت‎ها و جاذبه‎های منطقه را به همه میهمانان معرفی کنیم.

نخستین همایش ملی روز جهانی پنبه با حضور معاونین وزرای جهاد کشاورزی و صمت، مسؤولان استانی و میهمانی از فعالان حوزه کشاورزی و نساجی سراسر کشور در ۱۵ مهرماه در مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر برگزار می‌شود که برپایی ۲۰ غرفه نمایشگاهی با حضور فعالان مرتبط با محصول پنبه و بازدید از کارخانجات نساجی کاشمر از دیگر برنامه‌های این همایش یک‌روزه اعلام‌ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *