امیدوارم برگزاری همایش ملی پنبه به شناساندن نام ترشیز کهن در سطح ملی کمک کند

رئیس هیأت مدیره کارخانجات نساجی مدرس کاشمر گفت: امیدوارم برگزاری همایش ملی پنبه به شناساندن نام ترشیز کهن در سطح ملی کمک کند

دکترمجتبی صمیمی در نشست خبری همایش ملی روز جهانی پنبه که دوشنبه ۱۵ مهر ماه در کاشمر برگزار می شود؛ اظهار داشت: در گذشته سطح زیر کشت و میزان حجم پنبه در منطقه ترشیز موجب شد نگاه‎ها معطوف به محصولی شود که بازار آن در منطقه وجود دارد، در همین راستا کارخانه نساجی که مالکین آن را مردم منطقه تشکیل می‎دهند احداث گردید.

وی بیان کرد: اکنون فاز اول کارخانه نساجی با تولید روزانه ۸ تن محصول نهایی فعال است و با رفع موانع فاز دوم این کارخانه نیز راه‎اندازی می شود که ظرفیت تولید آن به ۲۳ تن در روز افزایش خواهد یافت.

وی عنوان کرد: به رغم اینکه این میزان بیش از ظرفیت سطح کشت کل استان خراسان است اما نمی‎توان محصول داخل امروز را به عنوان پنبه و مواد اولیه مورد نیاز صنعت نساجی با این کیفیت برای کارخانجات نساجی کاشمر به صوت ۱۰۰ درصد استفاده نمود.

صمیمی اظهار داشت: ما نیازمند ماده اولیه‎ای با آنالیزهای کیفی هستیم حال می‎خواهد وارداتی باشد و یا در دیگر استانهای کشور و یا در خود منطقه تولید شود.

وی بیان کرد: در این راستا تلاش شد با برگزاری همایش ملی روز جهانی پنبه بتوانیم به این ظرفیت و کیفیت دست یابیم و این نیازمند این است که تغییراتی در حوزه‎های مختلف زنجیره تولید پنبه داده شود.

وی افزود: به رغم اینکه مقرر شد کارخانه نساجی کاشمر چون معین اقتصاد مقاومتی است به عنوان حامی این همایش ملی باشد اما شرط ما این بود همایش پنبه باید در منطقه برگزار شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر خراسان بزرگ بیشترین حجم تولید پنبه را در کشور دارد، گفت: کاشمر ظرفیت بسیاری برای پنبه این محصول استراتژیک دارد.

رئیس هیأت مدیره کارخانجات نساجی مدرس کاشمر اظهار کرد: حال که دانش فنی، تولید، تحقیق و دانش بومی شده تولید پنبه در منطقه وجود دارد باید این محصول را به جایگاهی رساند که با محصول خارجی قابل رقابت باشد.

وی گفت: پنبه مطلوب صنعت نساجی استانداردهایی دارد که یکی از دغدغه‎های وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی باید رساندن وضعیت موجود به مطلوب صنعت نساجی باشد.

وی با تاکید براینکه از سویی صنعت هم باید حمایت‏های لازم را از تولید داخلی داشته باشد، بیان کرد: از وزارت صمت انتظار داریم از یکی از ضعیف‎ترین و سخت‎ترین اقشار جامعه که کشاورزان هستند به نحوی سیاست گذار کند که در راستای سیاست‎های اجرای وزارتخانه جهاد کشاورزی از جمله قوانین و نوسازی، بهسازی و به روز کردن ماشین‎آلات و … برای این محصول استراتژیک باشد.

وی گفت: در این همایش تلاش می‏شود نگاهها را معطوف کنیم به مشکلات زنجیره ارزش پنبه و زنجیره ارزش نساجی در کشور و با نگاه متفاوتی به این مشکلات نگاه کنند و بتوانند برای رونق تولید و حمایت از تولید داخل کمک کنند تا چالش‎ها برطرف شود.

وی افزود: چون ترشیز به میزان قدمت تاریخی اش اما نامش پرآوزه نیست که تلاش می‏شود با برگزاری این همایش در راستای شناساندن نام ترشیز کهن در سطح ملی تلاش کنیم.

وی ادامه داد: آخرین تکنولوژی روز دنیا در صنعت ریسندگی ایران که مربوط به کشور سوئیس و آلمان است برای اولین بار در کارخانه نساجی کاشمر استفاده شده است که به گواه مهندسین خارجی مردم منطقه با وجود این تکنولوژیها باید به خمد ببالند .

همایش روز ملی پنبه برای اولین بار در کشور با حضور برخی از معاونین وزارت جهاد و صمت و مدیران کل استان خراسان رضوی ۱۵ مهرماه در کاشمر برگزار می‏شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *