معرفی همایش

پنبه از جمله مهمترین الیاف طبیعی است که از سلولز تشکیل شده است. این محصول به دلیل مبادلات وسیع تجاری اش «طلای سفید» لقب گرفته و از اهمیت اقتصادی فراوانی برخوردار است. از این گیاه در مصارف مختلفی استفاده می شود که بارزترین آن تولید نخ و پارچه است.
به دلیل تاثیرگذاری محصول پنبه در زمینه تولید و اشتغال، طی چند دهه گذشته بخش قابل توجهی از اراضی برخی از استان ها به کشت پنبه اختصاص یافته بود و رونق کشت پنبه، فعالیت های گسترده کارخانه های پنبه پاک کنی و سایر فعالیت های مرتبط با آن را به دنبال داشت؛ اما، بعدها دلایل مختلفی از جمله بالا بودن هزینه های تولید و طولانی بودن دوره رشد گیاه و برداشت محصول، پایین بودن قیمت خرید، حمایت ضعیف از این محصول استراتژیک و واردات آن سبب کاهش سطح زیرکشت این محصول شد؛ با این حال در سال های اخیر کشت پنبه مجددا مورد توجه کشاورزان قرار گرفته و روزنه امیدی برای بازگشت به دوران طلایی این محصول استراتژیک باز شده است.
بدون شک، پنبه محصولی استراتژیک در کشور است و یکی از برنامه های مهم دولت در سال های اخیر اجرای طرح پنبه بوده که در این راستا اقداماتی در زمینه دستیابی به ارقام مورد نظر با همکاری موسسه تحقیقات کشور و واردات بذر انجام شده و در برخی برنامه ها از جمله توسعه برداشت ماشینی آن پیشرفت هایی به دست آمده است. اینک با توجه به ضرورت اصلاح الگوی مصرف آب، استفاده از ارقام زودرس و میان‌رس پنبه در راستای اصلاح الگوی کشت ضروری است؛ و باید استفاده از بذرهای ارقام جدید پنبه مد نظر قرارگیرد که علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و سم، فراهم شدن امکان آزادسازی پیش هنگام زمین و آماده سازی آن برای کشت های زمستانه و پیش بینی افزایش تولید از دیگر مزیت های ارقام جدید پنبه به شمار می رود.
نظر به اینکه به طور میانگین کشت هر هکتار پنبه برای چهار نفر شغل ایجاد می کند که این میزان اشتغال با در نظر گرفتن مباحث حمل و نقل و صنایع تبدیلی آن (پنبه پاک کنی، نساجی و…) در سطح کلان به ۱۰۰ نفر نیز می رسد. وجود واحدهای نساجی می تواند علاوه بر اشتغال مستقیم تعداد قابل توجهی از افراد، به توسعه اشتغال در زمینه کشت پنبه و سایر صنایع تبدیلی نقش ایفا کند.
بدیهی است؛ کاشمر علاوه بر داشتن پتانسیل در زمینه کشت پنبه، دارای کارخانه لینترگیری بذر پنبه است؛ که این کارخانه یکی از چهار کارخانه موجود در کشور و مهمترین کارخانه تامین کننده بذر پنبه کشور محسوب می‌شود. علاوه براین، وجود کارخانه ریسندگی شهید مدرس کاشمر و تلاش برای نوسازی و توسعه این واحد، پتانسیل‏های این شهرستان را در این خصوص فزونی بخشیده است.
پس از برگزاری موفق اولین همایش در سال ۱۳۹۸ امسال نیز همایش روز جهانی پنبه در روز ۱۵ مهر(هفتم اکتبر)، همزمان با برگزاری اولین اجلاس بین المللی روز جهانی پنبه در ژنو-سوئیس، برای دومین بار با پیگیری های صورت گرفته و با همت وزارت جهاد کشاورزی، مجتمع فولاد ترشیز به عنوان معین اقتصادی شهرستان کاشمر، جهاد کشاورزی و ایستگاه تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی استان و مرکز آموزش عالی کاشمر به خاطر ویروس کرونا به صورت غیرخضوری برگزار گردید.

از اهداف اصلی برگزاری این همایش ها شناسایی و احیای حلقه های مفقوده بازار رسانی محصول پنبه، ایجاد ارزش افزوده این محصول و ترغیب و احیای کشت پنبه بین کشاورزان است؛ که تلاش بر آن است ضمن پرداختن به این مهم، از زحمات پیشکسوتان و فعالان این حوزه قدردانی به عمل آمده و به واسطه این هم ‏افزایی علمی، گامی موثر در جهت احیای این طلای سفید برداشته شود.


شرایط شرکت در مسابقه :
شرکت در این مسابقه برای عموم آزاد است و هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر ۳ عکس دیجیتال را
ارسال نماید.
در بخش حرفه ای :
عکس ها با فرمت ( jpg ) و ( ۳۰۰ dpi ) و ضلع کوچک عکس ۳۰ سانتیمتر باشد.
در بخش عکاسی با موبایل :
عکس ها به واتس اَپ و تلگرام به شماره ۰۹۱۲۰۲۶۰۰۵۱ و به صورت فایل ارسال گردد.
جوایز این مسابقه به ترتیب در بخش حرفه ای :
– نفر اول لوح جشنواره به همراه مبلغ ۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال
– نفر دوم لوح جشنواره به همراه مبلغ ۴۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال
– نفر سوم لوح جشنواره به همراه مبلغ ۳۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال
جوایز این مسابقه به ترتیب در بخش عکاسی با موبایل :
– نفر اول لوح جشنواره به همراه مبلغ ۳۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال
– نفر دوم لوح جشنواره به همراه مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال
– نفر سوم لوح جشنواره به همراه مبلغ ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال
در نظر گرفته ‌شده است.
* علاوه بر ۶ عکس برتر، به اِزای ۱۰ اثر برگزیده از نگاه داوران همایش ملی روز جهانی پنبه،
مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال به‌عنوان حق‌التألیف به عکاس اثر پرداخت می‌گردد.
* در تمامی موارد، حق چاپ و اثر در اختیار گروه سرمایه گذاری دماوند و شرکت کارخانجات نساجی
کاشمر که بعنوان اسپانسرهای دومین همایش ملی روز جهانی پنبه هستند، قرار می گیرد.
تاریخ ارسال آثار: ۱۵/۰۹/۱۳۹۹ می باشد.
در انتها، در تاریخ ۰۱/۱۰/۱۳۹۹ نمایشگاه عکسی با موضوع، پنبه، طلای سفید از نگاه دوربین در
وزارت جهاد کشاورزی تهران و با حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی ایران برگزار و افتتاح میگردد.